علم و دانشهوا و فضا

ناسا تایید کرد: مریخ نورد آپورچونیتی از کار افتاد

آی‌تی نیو – بر اساس آخرین اخبار منتشر شده توسط ناسا ، فعالیت مریخ‌نورد آپورچونیتی برای همیشه متوقف شده است. این مریخ نورد طی ۱۵ سال گذشته روی سیاره مریخ گردش کرده و اطلاعات بسیاری را در اختیار دانشمندان قرار داده است.

آپورچونیتی (Opportunity) نام یکی از مریخ‌نوردان سازمان ناسا است که تاکنون اطلاعات ارزشمند زیادی را در رابطه با این سیاره سرخ، در اختیار دانشمندان قرار داده است. این مریخ‌نورد در سال 2004 میلادی به همراه همتای خود، مریخ‌نورد اسپیریت (Spirit) به عنوان بخشی از ماموریت اکتشافی مریخ، در دو سوی این سیاره فرود آمدند. یکی از اصلی ترین وظایف آن ها، شناسایی وجود آب در مریخ بوده است.

طبق گزارش های اخیر ناسا ، آپورچونیتی، در حال حاضر تماما از کار افتاده است. انتظار می رفت که طول عمر مریخ‌نورد آپورچونیتی ۹۰ روز باشد، اما این مریخ نورد توانست به مدت ۱۵ سال روی سیاره سرخ گردش کند. آپورچونیتی کاوش خود را از دهانه ایگل (Eagle crater) آغاز کرد و در نهایت پس از پیمودن ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر)، به دهانه بزرگ ایندور (Endeavour crater) رسیده است.

ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی، پایان عمر مریخ‌نورد آپوچونیتی را تایید کرد. طبق گزارش های تیم اکتشافی مریخ، آخرین تلاش این افراد جهت برقراری ارتباط با مریخ‌نورد آپوچونیتی بی نتیجه مانده است.

ناسا از تاریخ دهم ژوئن سال ۲۰۱۸ هیچ نشانه ای را از فعالیت آپورچونیتی دریافت نکرده و دائما سعی داشته تا با این مریخ نورد ارتباط برقرار کند. احتمال می رود آپورچونیتی در یکی از طوفان های غبار آلود مریخ به دام افتاده و پنل های خورشیدی آن مسدود شده باشند.

پژوهشگران سیگنال های بسیاری را به سمت آپورچونیتی فرستاده اند. آن ها امواج رادیویی را به صورت مداوم مورد بررسی قرار داده اند اما تاکنون هیچ پاسخی را از سوی این مریخ نورد دریافت نکرده اند.

 

 

منبع
از طريق
ترجمه اختصاصی آی تی نیو
منبع
ubergizmo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن